admin
Putin dnes prohlásil, že "pokud Evropa chce válku, pak je na ní Rusko připraveno". A jestli vám u toho neblikají všechny kontrolky, pak se omlouvám, ale pořád jste evidentně nepochopili, jakou hru tady Putin hraje.
V první řadě je potřeba říct, že Evropa samozřejmě žádnou válku s Ruskem nechce. Nikdy Rusko nenapadla, dokonce ani neohrožovala. Naopak, v posledních 30 let teklo do Ruska enormní množství peněz na rozvoj regionů a průmyslu v domnění, že se z Ruska může stát normální demokratický partner. Většině evropské populace je Rusko úplně ukradené. Vůbec na něj nemyslí. Obvykle si běžný Evropan Ruska všimne až ve chvíli, kdy se Rusko začne do někoho bezdůvodně s*át.
Naopak Rusko válkou žije. Válka je součástí jeho identity, ideologie i vojenské doktríny. Od dětství se ruská populace nonstop masíruje nenávistnou propagandu a existuje tam regulérní kult smrti, kdy padnout za vlast je bráno jako největší životní smysl. Zároveň Kreml úmyslně udržuje vzdálené regiony chudé, aby nutil muže ke službě v armádě, která jediná jakž takž dokáže vytrhnout lidi z chudoby. Militarizace a fašizace ruské společnosti jde vidět i na tom, že Kreml za posledních sto let vedl války snad se všemi svými sousedy. S některými několikrát. A pokaždé pod vymyšlenými záminkami.
Když tedy Rusko - za masivní podpory od místních kolaborantů - tlačí do informačního prostoru narativ, že "Evropa chce válku", že jí ovládají "nacisti" a "chciválkové", není to jen další lež. Je to příprava informačního prostoru.
Na co? Na válku.
Rusko totiž (přesně v duchu fašistické propagandy) nikdy nevede válku útočnou. Vždycky tvrdí, že se pouze brání. Pro Rusy je klíčový narativ, že oni jsou ti dobří, ti hrdinný bojovníci, kteří ubránili svou vlast, a to už nejméně od dob "Velké vlastenecké války" (kde taktně zamlčují, že ji rozpoutali společně s nacisty).
Domácí populace už je na konflikt dávno připravena. Z televize denně hřímají kremelští propagandisté o zkaženém Západu, agresivním NATO a nacistech ve vedení všech evropských států. Solovjov slibuje utopit Britské ostrovy v oceánu, ruské tanky v Lisabonu a radioaktivní krátery v Paříži nebo Berlíně. A poslední tři roky připravuje ruská propaganda informační prostor i v USA a zbytku Evropy. Aby si co největší část myslela, že si válku minimálně zasloužíme, nebo se rovnou přidala na ruskou stranu.
A co děláme my?
Tak moc válku nechceme, až ji dostaneme.