admin
Říkám, že už bylo skoro všechno napsáno. Tak jsem si vypůjčil tento text od https://www.facebook.com/ondrejlangr : (někde jsem pozměnil slova, protože se mi některé výrazy nelíbili, ne, že by nebyly pravdivé :-) )
"
Problém s fanoušky Ruska není v tom, že si napadení Ruskem neumí představit. Problém je v tom, že se jim ta představa líbí. V jejich fantazii by potom nastala nějaká kombinace současných výhod a těch ze socíku. Něco jako “dovči v Jugošce, nablejskaný fábie a zábavný internety” spolu s “lacinými byty, energie zadarmo a nemožnost vyhazovu z práce, dále nějakou funkcí, kde by mohli být nad ostatními)”. A navíc by viseli všichni podporovatelé Brusele, "buzerantů" a “banderovců”, kteří jim paralelně v jeden moment berou dávky i práci.
Tahle jejich představa ráje samozřejmě nijak nekoresponduje s realitou života v Rusku a jeho satelitech. Nikde se v ní neobjevují kadibudky místo splachovacích záchodů, existenciální živoření důchodců, ani alkoholová deprese jako životní styl. Nejsou schopni dohlédnout, že životní úroveň, kterou mají, pramení z obchodu uvnitř EU, z práv jednotlivce založených na liberálních hodnotách a z pečujícího státu západního stylu. Nedochází jim, že okupace Ruskem by neznamenala nikoliv kombinaci výhod obou civilizací, nýbrž jejich nevýhod, deficitů a problémů.
Jenže vysvětlit se jim to nedá. Jednak nahltali už příliš moc propagandy, která je v nich hluboko zažraná. Údajně je třeba získat dvacetinásobek protichůdných informací, abyste si upravili původní názor. To není schopen nikdo vygenerovat. Druhým problémem je mindset - někteří lidé si prostě z podstaty své existence myslí, že aby se jejich životní standard zlepšil, někomu jinému se musí zhoršit. A to je vlastně společná esence komunismu, nacismu a všech ostatních totalitních ideologií.
Nečekejme na to, že se nám podaří jim vysvětlit, proč je v našem zájmu podporovat Ukrajinu. Není to o logice a racionalitě. Je to o směsici těch nejnižších pudů a pomatených představ o světě.