Přejít k hlavnímu obsahu

Téměř čtyři roky trvalo ruským úřadům než oficiálně přiznaly, že za potopením vlajkové lodi Černomořské flotily, křižníku Moskva, stál v dubnu 2022 útok ukrajinských raket. Moskevský soud vynesl rozsudek, ve kterém jasně stanovil, že k požáru na palubě nedošlo jen nešťastnou náhodou, jak Rusové tvrdili. Jmenoval i ukrajinskou jednotku, která se o potopení pýchy ruského námořnictva postarala a jejího velitele v nepřítomnosti odsoudil na doživotí.

Postaral se o to vojenský soud druhého západního okruhu v Moskvě. Ten vydal rozsudek nad plukovníkem Andrijem Šubinem, velitelem 406. dělostřelecké brigády ukrajinského námořnictva. Šubin byl shledán vinným z mezinárodního terorismu pro svou údajnou roli při zničení křižníku Moskva a také při útoku na fregatu Admirál Essen. K oběma úderům prý vydal odpovídající rozkazy. Ukrajinský plukovník byl za to v nepřítomnosti odsouzen na doživotí.

Ruský soud takto poprvé přiznal, že Ukrajinci na vlajkovou loď vyslali dvojici raket. Ty křižník zasáhly a způsobily velké škody. V důsledku explozí, požáru a nadýchání se kouře zahynulo dvacet členů posádky, dvacet čtyři jich utrpělo zranění a dalších osm se pohřešuje, uvedl soud. Poprvé tak oficiálně zazněl i počet obětí, jež si ukrajinský útok na ruskou válečnou loď vyžádal.

Loď samotnou se nepodařilo zachránit, takže se potopila i s veškerým vybavením na palubě, stojí rovněž v rozsudku s tím, že tento ruský křižník se prý nepodílel na ruské válečné operaci proti Ukrajině, ale právě prováděl humanitární misi v Černém moři.

Jo, jo, humanitární mise, pamatuji, jak byl u Hadího ostrova. :-)